Šmarnice 2011
Ob zgledu svetega Vincencija Pavelskega se bomo v mesecu maju odpravili na pot naše osebne dobrodelnosti in solidarnosti.
Najprej bomo rušili zgrešene predstave o tem, kaj je v življenju pomembno, kaj nas osrečuje. Odkrivali bomo, da so odnosi prazni in nerodovitni, če v njih ni prostora za resnico, sočutje in mir. Spoznavali bomo, da nas vse Bog kliče k darovanju za bližnjega. To je naše poslanstvo, ki ga mora podpirati zaupanje v Božjo previdnost, odpuščanje in vera v spreobrnjenje, odkrivanje hrepenenj, ki jih je v nas položil Gospod, molitev ter stanovitnost v hoji za Kristusom. Življenje in delo svetega Vincencija Pavelskega, ki ga bo pred nami razkrivalo šmarnično branje, naj ne ostane le lepa zgodba, ampak naj nas nagovarja, da bomo zmogli na konkreten način odgovoriti na stisko bližnjih, najbližjih.
Zgledi vlečejo, pravi pregovor, zato se bomo v zadnjem delu šmarničnega branja srečali s svetniki in božjimi služabniki, ki so ob Vincencijevi duhovnosti zagoreli v darovanju za bližnje. Njihove zgodbe nas bodo nagovarjale k petim krepostim, ki naj vodijo našo dobrodelnost in solidarnost: preprostost, ponižnost, krotkost, zatajevanje in gorečnost. Vse te kreposti so lastne tudi Mariji, ki naj bo naša priprošnjica, ko se odpravljamo na pot darovanja in služenja bližnjim in Bogu.
O avtorici Urški Smerkolj
Avtorica Urška Smerkolj se je rodila leta 1982 in je odraščala v Poljčanah, danes pa živi s svojim možem Simonom in hčerkami Nežo, Emo in Ivano v Ljubljani. Po poklicu je univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja. Zaposlena je v Društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote. Skupaj s sodelavci in številnimi prostovoljci deluje na področju brezdomstva, ki jim društvo nudi razne storitve, aktivnosti in oporo, da bi spet našli svoje dostojanstvo in dom.
Avtorica se je z dobrodelnostjo srečevala preko prostovoljnega dela z osebami z motnjo v duševnem in telesnem razvoju ter kot animatorka mladinskih in otroških skupin. Iskanje svojega poslanstva nadaljuje ob opori Skupnosti Betlehem, ki je nastala kot odgovor na stisko mladih, ki iščejo dom. Povezuje jih odločitev za življenje po evangeljski besedi. Skupnost Betlehem je šola življenja in ljubezni v pristnih in iskrenih odnosih. Ob medsebojni opori skušajo njeni člani odkrivati svojo stisko in stisko bližnjega ter iskati nanjo konkretne odgovore. Vključujejo se v delo z brezdomci, mladimi in otroki ter ob tem odkrivajo svojo poklicanost za ustvarjalno življenje v Cerkvi in svetu.